A TarnaJoule program szociális hatásai Tarnabodon

Bevezetés

Tarnabod egy mintegy 600 lakosú, hátrányos helyzetű falu Heves megyében, amely nincs rácsatlakozva a földgázhálózatra – a téli fűtés eddig drága volt és jelentős légszennyezéssel járt​. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat által vezetett TarnaJoule energetikai fejlesztési program egy innovatív, földgázhelyettesítő alternatív energiaellátási rendszert valósít meg a településen​. A megoldás alapja egy napenergiával működő biomassza-feldolgozó és egy központi fűtőmű, amely az így előállított faaprítékkal látja el hőenergiával a helyi intézményeket és fogyasztókat​. A program egyszerre szolgál környezetbarát energiaellátást és közösségi fejlesztést, így széleskörű társadalmi hatásokkal jár. Az alábbiakban tematikusan áttekintjük ezeket a hatásokat – a helyi foglalkoztatástól és energiaszegénység csökkentésétől kezdve a közösségi integráción és oktatáson át egészen a társadalmi innovációig.

Helyi foglalkoztatás és munkahelyteremtés

https://www.glia.hu/tarnabod/galeria.php

Tarnabodi fiatalok és mentoruk elektronikai eszközök szerelését gyakorolják a helyi műhelyben, ami a Máltai program egyik munka- és képzőhelye.
A TarnaJoule program szervesen illeszkedik abba a komplex fejlesztési modellbe, amelynek fókuszában a munkahelyteremtés áll Tarnabodon. A Máltai Szeretetszolgálat 2004-ben indította el a Befogadó Falu programot, melynek keretében válsághelyzetben lévő hajléktalan családokat telepítettek a faluba, és biztos megélhetésük érdekében elektronikai hulladékbontó üzemet hoztak létre​. Ez az első szociális vállalkozás több helyi lakosnak adott munkát, és a betelepített családok sikeresen beilleszkedtek – ma már saját házukban élnek, gyermekeik szakmát vagy diplomát szereztek​. “A kerítés azóta sincs kolbászból, de aki dolgozni akar, annak jut munka” – foglalja össze a falu szemléletét egy újságcikk​, utalva arra, hogy mára mindenkinek van lehetősége dolgozni a településen.

A TarnaJoule keretében kiépülő biomassza-üzem tovább növeli a foglalkoztatást. A helyi tüzelőanyag-előállítás kifejezetten munkahelyteremtő beruházás, hiszen a biomassza begyűjtéséhez és feldolgozásához helyi munkaerőre van szükség​. A projektben energianövényeket (pl. energiafűz, energianád) termesztenek a falu határában lévő parlagföldeken, illetve a környék zöldhulladékát hasznosítják, ami illeszkedik a Tarnabodon már korábban elindított mezőgazdasági programhoz​. Ezáltal szezonális földművelési munkák jönnek létre nyaranta (ültetés, betakarítás), télen pedig a brikettáló- és aprítékoló üzem üzemeltetése ad munkát a falubelieknek. Fontos szempont, hogy az így végzett munka haszna a településen marad és annak fejlődését szolgálja​. A program partnerei – egy innovációs cég (Glia Kft.) és egy egyetem – arra törekednek, hogy az energiatermelés önköltségi áron történjen, ne profitorientáltan, mert így az olcsó energia hosszú távon további munkahelyeket alapoz meg a faluban​. E megközelítés lényege, hogy az energiatermelés nyeresége ne a szolgáltatónál keletkezzen, hanem a faluban működő vállalkozások versenyképességét javítsa és bővülésüket segítse, újabb munkalehetőségeket teremtve​.

A TarnaJoule mellett több más kezdeményezés is hozzájárul a helyi gazdaság élénkítéséhez. 2022-ben például kertészeti mintagazdaság és biotechnológiai labor indult, amelyben modern üvegházas zöldségtermesztést valósítanak meg – uborka, paradicsom, paprika termesztését – 20 helyi ember foglalkoztatásával​. A megtermelt zöldségeket részben a falu felújított élelmiszerboltjában, részben a környéken és távolabb (pl. egy egri Michelin-csillagos étteremnek) értékesítik, bevételt teremtve​. A vállalkozásokat egy budapesti házaspár (Bencsik Attila és Tarina Krisztina) vezeti, akik a program megálmodói és a faluban élő “Tarnabod 2.0 Jövőgyár” csapat kulcsszereplői. Ők biztosítják, hogy a helyiek bevonása maximális legyen: földjeiket felajánló roma telektulajdonosok, a gazdaságban dolgozó munkások idővel a projekt megbecsült kollégáivá váltak​. A közös munka során a felek kölcsönösen tanulnak egymástól és egy magközösség formálódott a legaktívabb résztvevőkből, akik felelősséget éreznek a vállalkozások sikeréért​. Összességében elmondható, hogy a TarnaJoule és a kapcsolódó fejlesztések révén Tarnabodon évtizedek után először van valódi elsődleges munkaerőpiac, nem csupán közmunka. A helyi tapasztalat szerint mára “itt mindenki máltás”, azaz a falu egész közössége valamilyen módon kötődik a Máltai jelenléthez, és aki dolgozni akar, talál magának munkát.

Az energiaszegénység csökkentése

A TarnaJoule program egyik fő célja az energiaszegénység enyhítése egy olyan településen, ahol a háztartások eddig súlyos terhekkel küzdöttek a fűtés terén. Mivel a faluban nincs vezetékes gáz, a családok rászorultak a fára, szénre vagy gyakran akár egészségtelen hulladékok eltüzelésére is, hogy melegen tartsák otthonaikat​. Ez nemcsak anyagilag volt megterhelő – a szilárd tüzelő drága, sokan eladósodtak miatta –, hanem súlyos egészségügyi kockázatot is jelentett (pl. műanyagok, rongyok égetése során mérgező füst keletkezett a lakásokban)​. Energiaszegénység alatt értjük azt az állapotot, amikor egy háztartás nem tudja megfelelő mértékben felfűteni otthonát vagy jövedelmének túl nagy arányát kell energiára költenie, ami Tarnabod esetében sok családot fenyegetett.

A most kialakított rendszer ezt a helyzetet gyökeresen javítja. A faluközpontban épülő faapríték-tüzelésű mini erőmű (biomassza fűtőmű) képes lesz olcsó hőenergiával ellátni a helyi közintézményeket – óvoda, iskola, orvosi rendelő, műhelyek – és a település gazdasági létesítményeit (pl. az üvegházakat)​. Ezzel tehermentesíti az önkormányzat és intézmények költségvetését, illetve javítja az ellátás biztonságát. A hálózatra kötött épületek hőközpontokat kapnak hőmennyiségmérővel, így a fogyasztás mérhető és igazságosan elszámolható​.

A központi fűtőmű üzemeltetése gazdaságosabb, mint az egyedi fűtés, ami azt jelenti, hogy ugyanannyi hő előállítása kevesebbe kerül a közösségnek, mintha mindenki külön-külön tüzelne. A rendszerhez ráadásul napelempark is tartozik: a nyári időszakban a napelemek termelik meg a biomassza feldolgozásához szükséges energiát, így tulajdonképpen a nyári napsütést “brikettben tárolva” használják fel téli fűtésre – egy fenntartható és költségkímélő megoldás keretében​.

Ami a lakossági felhasználást illeti, a program kétféleképpen is csökkenti az energiaszegénységet. Egyrészt a központi hálózatra a jövőben csatlakozhatnak további ingatlanok is (a tervezett távhővezeték 1,6 km hosszú, ami jelzi, hogy több ponton elérhető lesz majd a faluban)​. Másrészt brikettet biztosítanak azoknak a háztartásoknak, akik nem tudnak rákötni a rendszerre, hogy ők is jó minőségű tüzelőhöz jussanak​. A brikettált biomassza magas fűtőértékű, tiszta tüzelőanyag, amely nem termel környezetkárosító égésterméket

– ez hatalmas előrelépés a korábbi gyakorlattal szemben, amikor sokan lignitet vagy szemetet égettek. Várható, hogy szociális alapon a legrászorultabbak kedvezményesen vagy akár térítésmentesen juthatnak majd briketthez, hiszen a program célja a senkit ki nem hagyó ellátásbiztonság. A Felzárkózó Települések program keretében már máshol is kipróbáltak hasonló modellt: például Tiszabőn a közösségi naperőmű bevételéből előre feltöltött mérőkártyákat adtak a legszegényebb családoknak, hogy legalább egy szobát elektromos fűtőpanellel biztonságosan befűthessenek – így nem kényszerültek hulladékkal tüzelni a gyerekek szobájában​. Ez a gyakorlat Tarnabodon is alkalmazható lesz a brikett vagy az áram tekintetében. Összefoglalva, a TarnaJoule projekt révén minden tarnabodi lakos számára elérhetővé válik a megfelelő fűtés, ami jelentősen mérsékli az energiaszegénységet és javítja az életminőséget a településen.

A háztartások energiaköltségeinek alakulása

Az új energiarendszer közvetlen hatása lesz, hogy csökkennek a háztartások energiaköltségei Tarnabodon. Korábban a családoknak a piaci áron beszerzett tűzifa, szén jelentős anyagi megterhelést okozott – a falu szegény lakóinak kiadásai között a tél mindig kritikus időszak volt. Ráadásul a hagyományos kályhák, kalyibakályhák hatásfoka alacsony, sok tüzelő kárba veszett. Ezzel szemben a TarnaJoule által biztosított hőenergia önköltségi áron jut el a felhasználókhoz​. A konzorcium tudatosan nem piaci profitorientált szolgáltatást hozott létre, hanem egy szociális üzleti modellt, amelyben a fogyasztóknak csak a tényleges előállítási költségeket kell megfizetniük. Mivel a biomassza alapanyaga részben saját termesztésből, részben ingyenes hulladékból származik, a termelési költség alacsonyabb, mint a kereskedelmi gázé vagy villanyé lenne. Ezt kihasználva a projektgazdák számítása szerint a helyben termelt hő jelentősen olcsóbb lesz, mint a nagyüzemi szolgáltatóké​.

Konkrét példával illusztrálva: ha egy átlagos háztartás eddig évente mondjuk 100 000 forintot költött tüzelőanyagra, most ennek töredékéért, akár harmadáért-negyedéért biztosíthatja a fűtést a brikett vagy a távhő révén (pontos összegek majd a szolgáltatás beindulása után lesznek ismertek). A központi fűtőmű hatékony kazánja és a korszerű vezérlés (időjárásfüggő szabályozás) garantálja, hogy a lehető legkevesebb tüzelőanyagból a legtöbb hő keletkezzen​. Ez is költségmegtakarítást eredményez a lakosságnak. Emellett a hőközpontok hőmennyiségmérői biztosítják, hogy mindenki csak a saját fogyasztását fizesse ki, és áthárítható legyen a támogatás a rászorulóknak (pl. bizonyos mennyiségű ingyen hő formájában)​.

Fontos kiemelni, hogy az energiaszolgáltatás kiszámíthatósága javul. A családok előre tervezhetnek a fix díjakkal, és nem kell attól félniük, hogy tél közepén elfogy a tűzifa vagy nem tudnak szenet venni. A Máltai Szeretetszolgálat a helyi önkormányzattal együtt valószínűleg rugalmas fizetési rendszert is fenntart (pl. előrefizetős kártyás rendszer, ahogy már elektromos áramnál is bevezették több helyen), ami megakadályozza a tartozások felhalmozódását és az ebből fakadó szolgáltatás-kikapcsolásokat​. Tarnabodon már eddig is több családnál szereltek fel előrefizetős villanyórát – a tapasztalat szerint ahol bevezetik, ott “tiszta és egyszerű viszonyok váltják fel a korábbi zavaros helyzetet” az energiafogyasztás terén​. Hasonló biztonságot nyújthat a fűtés területén a TarnaJoule által szolgáltatott hőenergia is. Összességében a háztartások rezsije csökken és tervezhetőbbé válik, ami növeli a pénzügyi mozgásterüket. Ezt a megspórolt összeget más alapvető szükségletekre (élelmiszer, gyógyszer, gyerekek iskoláztatása) tudják fordítani, így a program szociális hatása ezen a téren is jelentős.

Társadalmi integráció és közösségi részvétel

A TarnaJoule program nem önmagában áll, hanem a Máltai Szeretetszolgálat Jelenlét programjának részeként valósul meg Tarnabodon, ezért a technikai fejlesztés mellett nagy hangsúlyt kap a közösségi integráció és részvétel. A Jelenlét program filozófiája szerint “az integráció fordítva működik – a falvak lakói nem tudnak megérkezni közénk, mi tudunk odamenni”, azaz a segítők költöznek a helyszínre és válnak a közösség részévé​. Tarnabod volt az első ilyen falu az országban: 2004-ben a Máltaiak “szárnyaik alá vették” a települést, azóta folyamatosan jelen vannak​. Ennek köszönhetően mára a helyiek és a betelepült családok között erős társadalmi kohézió alakult ki. A kezdetben ideköltöző hajléktalan embereket a régi tarnabodi lakosok befogadták, együtt élnek és dolgoznak, sőt, ahogy mondani szokták, “itt már nincs különbség őslakos és betelepült között, itt mindenki máltás”​ . Vagyis a segítő programhoz valamilyen formában az egész falu kötődik, közös üggyé vált Tarnabod felemelkedése. 

A közösségi részvétel konkrét megnyilvánulása, hogy a helyiek aktívan bekapcsolódnak a projektekbe. Ahogy fent említettük, többen felajánlották használaton kívüli földjeiket művelésre, és sokan vállalnak munkát a gazdaságban vagy az erőművi beruházás során​. A közös munkavégzés erős sorsközösséget teremt: a külső szakemberek (a Glia Kft. csapata) és a tarnabodi dolgozók évek óta “egymáson csiszolódnak”, és nyílt kommunikációval tanulnak egymástól – ha valamihez nem értenek, hívnak hozzáértő segítséget​. Ez a partnerségi viszony a hierarchikus segítő-kliens kapcsolat helyett az egyik kulcsa annak, hogy a programot a helyiek magukénak érzik. Bencsik Attila, a program vezetője szerint “mi itt maradunk szürkület után is, és senki nem evett meg minket, inkább együtt eszünk jókat” – vagyis a falubeliekkel teljes értékű közösséget alkotnak a jelenlévő szakemberek​. A bizalom kétirányú: a segítők elnyerték a helyiek bizalmát, cserébe ők is biztonságban érzik magukat a faluban.

A TarnaJoule infrastrukturális beruházása is igényelte a közösség támogatását. A lakosok türelemmel viselték az építési munkálatokat, sőt részt is vettek bennük (pl. idénymunkásként árkot ástak a vezetéknek vagy segédkeztek az erőmű telephelyén). A projekt tervezésekor a Máltai Szeretetszolgálat bevonta a helyi önkormányzatot és a lakosokat az igényfelmérésbe, hogy a megoldás megfeleljen a valós szükségleteknek​. A közösségi fórumokon megbeszélték, mely épületek bekötése élvez elsőbbséget, és kik kaphatnak majd brikettet – ezzel is erősítve a transzparenciát és részvételt.

A közösségi élet Tarnabodon az utóbbi években látványosan felélénkült. Közösségi rendezvényeket szerveznek, például a tarnabodi nyári fesztivált, ahol a helyi fiatalok cigány street food ételekkel vendégelték meg a látogatókat és roma divatbemutatót tartottak​. Ilyenkor nemcsak a falu népe, de környékbeliek is összegyűlnek, erősítve a pozitív képet a településről. A Máltaiak által működtetett megújult Tarnabolt (élelmiszerbolt) egyszerre látja el az alapellátást és közösségi térként is funkcionál: itt beszélgetnek az emberek, és még informatikaórákat is tartanak a gyerekeknek délutánonként​. Mindezek hatására javult Tarnabod megítélése a külvilág szemében: míg korábban elkerülendő, “rossz hírű” cigány telepként tekintettek rá, mára “Tarnabodot már nem akarják mindenáron elkerülni az emberek” . A közösség saját identitása is erősödött, és a cél már nem egy leszakadó gettó fenntartása, hanem egy élhető faluközösség megteremtése​. Ebben a TarnaJoule mint közös siker és büszkeség fontos szerepet játszik: a falu lakói látják, hogy az összefogással létrehozott modern fűtési rendszer az ő életüket könnyíti meg, és ez tovább erősíti a közösségi kötelékeket.

Oktatási és szemléletformáló programok

A társadalmi felzárkózás tartós eredményei elképzelhetetlenek az oktatás és szemléletformálás nélkül, ezért Tarnabodon az energetikai projektet is kísérik ilyen elemek. A Máltai Szeretetszolgálat már a kezdetektől nagy hangsúlyt fektetett az oktatásra: átvették a helyi általános iskola fenntartását, megújították az óvodát, létrehoztak egy gyerekházat kisgyermekes anyukák támogatására és egy tanodát (házifeladat-központot) az iskolások felzárkóztatására​

. Ennek köszönhetően a tarnabodi gyerekek ma már sokkal jobb esélyekkel indulnak: az iskolában kisebbek az elmaradások, javult a fegyelem és a továbbtanulási arány is növekszik. A más falvakból érkező pedagógusok a Jelenlét program részeként helyben maradnak tanítás után is, külön foglalkozásokat tartanak, mentorálják a diákokat. Több “első generációs értelmiségi” került ki a faluból – például az egyik befogadott család lánya óvónői diplomát szerzett​–, ami pozitív mintát nyújt a fiataloknak.

A TarnaJoule projekthez közvetlenül kapcsolódóan is vannak szemléletformáló akciók. A  #helyiérték iskola néven indított kezdeményezés kifejezetten a helyi környezet és közösség fontosságát hangsúlyozó oktatási forma, amelynek célja, hogy a diákok az elméleti tudás mellett jobban megértsék és értékeljék a saját környezetüket​. Ennek keretében a gyerekek például megismerkednek a megújuló energiaforrásokkal, a szelektív hulladékgyűjtéssel, a fenntartható gazdálkodással – mindazzal, ami a TarnaJoule szellemiségét is adja. Rendhagyó természettudományos foglalkozásokat is tartanak: volt már óceáni kalandnap, ahol VR-szemüvegen át “búvárkodtak” a gyerekek a korallzátonyok között, algákat vizsgáltak mikroszkóp alatt és tengervizet kóstoltak​. Ezek a játékos programok felkeltik a tanulók kíváncsiságát a tudomány iránt, és tágítják a látókörüket – olyan élményekhez jutnak, ami sokszor még városi gyerekeknek sem adatik meg. A szervezők hisznek benne, hogy a tapasztalati tanulás révén a gyerekek kitörési ambíciói nőnek, és később könnyebben beilleszkednek majd a szélesebb társadalomba​.

https://www.glia.hu/tarnabod/galeria.php

A felújított tarnabodi kisboltban számítógépes foglalkozást tartanak gyerekeknek – a digitális készségek fejlesztése is része a programnak.
A felnőttek szemléletformálása legalább ilyen fontos. A TarnaJoule bevezetése kapcsán a faluban energiatudatossági tanácsadást is tartottak: megtanították az embereknek, hogyan használják az előrefizetős mérőket, mire figyeljenek a fűtésnél (pl. ne fűtsenek túl egy szobát feleslegesen), és miért előnyös a brikett a lignithez képest. A projekthez kapcsolódó mezőgazdasági program során a szakemberek megtanították a helyieknek a modern kertészet fogásait – például a palántázást, öntözőrendszer használatát, növényvédelmet –, ami kezdetben kihívás volt, hiszen “a rendszerben való gondolkodás okozott problémát” sok, csak napszámban dolgozott embernek​. Ma már azonban ezt “meg lehet tanulni”, bizonyítja több sikeres helyi kertész, mint például Niki, a roma származású fiatalasszony, aki mára a zöldségtermesztés felügyeletéért felel​. Az ő példája is mutatja, hogy a projekt felelősséget és tudást ad át a résztvevőknek: sokan ma már saját kertjükben is termelnek zöldséget, állatot tartanak, amire korábban nem volt példa​. A program tehát nem csak anyagi támogatást nyújt, hanem mentális és kulturális változást is hoz: erősíti az önbecsülést, az önellátásra való törekvést és a nyitottságot az új ismeretekre.

Szerepe a társadalmi innovációban és a fenntartható fejlődésben

A Tarnabodon megvalósuló TarnaJoule program messze túlmutat egy hagyományos energetikai beruházáson – valójában egy társadalmi innovációs modell kísérleti terepe. Lényege, hogy a legelmaradottabb vidéki térségben is lehetséges a legkorszerűbb technológiák és a közösségfejlesztés ötvözése. “A felzárkózó településeknek gyorsabban kell fejlődniük a többinél, […] Ezért kell mindenből a legjobbat és a legmodernebbet odavinni a településekre.” – hangzik a program alapgondolata​. Tarnabod ennek iskolapéldájává vált: a faluban 21. századi megoldások honosodnak meg (napelempark, okos vezérlésű fűtőmű, biotechnológiai labor), miközben a helyi közösség aktívan részt vesz ezek működtetésében. Ez a megközelítés újszerű, hiszen korábban a hasonló helyzetű településeken legfeljebb tüzelőanyag-segélyekkel vagy korszerűtlen kazánok kiosztásával próbáltak segíteni, ami nem hozott fenntartható eredményt. Itt viszont integrált fejlesztés történik: az energetika összekapcsolódik a szociális, gazdasági és környezeti dimenziókkal. Ennek köszönhetően a TarnaJoule egyszerre járul hozzá a klímavédelemhez (megújuló energia, csökkenő CO₂-kibocsátás), a gazdasági felemelkedéshez (olcsó energia = versenyképesebb termelés, munkahelyek) és a társadalmi felzárkózáshoz (energiahozzáférés javulása, jobb életkörülmények).

Kiemelendő a program hálózatos, együttműködésen alapuló jellege is. A TarnaJoule egy konzorcium keretében valósult meg: a kormányzati finanszírozású pilot pályázaton mindössze két projekt nyert – az egyik Tarnabod, a másik Mórahalom (geotermikus mintaprojekt)​. Ez is mutatja, hogy országos szinten is modellértékű kísérletnek tekintik a tarnabodi programot. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a Glia Kft. és a Pécsi Tudományegyetem együtt kombinálták a szociális munka tapasztalatait a műszaki innovációval. Például a tarnabodi erőmű tervezésénél figyelembe vették a helyiek igényeit, ugyanakkor a kutatási komponens révén olyan új elemeket is beépítettek, mint a füstgáz hasznosítása mikroalgák tenyésztésére (a későbbi tervek szerint Bencsik Attila algagyártást is beindít a faluban, hasznosítva a tüzelés melléktermékeit)​. Ha ez sikerül, Tarnabod nemcsak energiában, de akár takarmányban vagy biológiai alapanyagokban is önellátó lehet – ami tudományos szempontból is újdonság.

A program társadalmi innovációs értékét mutatja az is, hogy Tarnabod mára fogalommá vált a felzárkóztatási szakmában. Számos hazai és külföldi delegáció keresi fel a falut, hogy tanulmányozza a “Tarnabod 2.0” modellt. “Tarnabod, ahová a jövőbe tekintő kutatás-innováció és társadalmi fejlesztések miatt távoli országokból is ellátogatnak” – írja egy beszámoló. Ugyanakkor beszédes kontraszt, hogy a szomszéd város pizzafutára még mindig csak a falu széléig szállítja ki a rendelést​. Ez egyszerre jelképezi a program eredetiségét és a kihívásokat: Tarnabodnak egyszerre kell megküzdenie a múlt örökségével (szegénység, kirekesztettség) és megőriznie úttörő szerepét a jövő felé vezető úton. A változás kézzelfogható, de “a szegénységből kifelé vezető út hosszú és fáradságos”– figyelmeztetnek a program vezetői. Jelenleg Tarnabod még mindig az ország 12. legszegényebb települése a statisztikák szerint​, ám a trend biztató: évről évre javulnak az életkörülmények, nő a foglalkoztatottság, csökken a közmunkára szorulók aránya, és a fiatalok közül is többen terveznek a faluban maradni.

Összegzésként elmondható, hogy a TarnaJoule energetikai program kulcsszerepet játszik Tarnabod fenntartható felzárkózásában. Nem csupán egy technológiai beruházás, hanem a társadalmi innováció motorja: egyszerre kezeli az energiaellátás, a szegénység és a közösségi fejlődés kérdéseit egy komplex modellben. Hozzájárul ahhoz, hogy Tarnabod ne elszigetelt, leszakadó település legyen, hanem egy élhető, önfenntartó “jövőfalu”, amely képes megtartani lakóit és perspektívát nyújtani nekik​. A tapasztalatok pedig utat mutathatnak más hátrányos helyzetű térségeknek is. A TarnaJoule legnagyobb eredménye talán az, hogy bizonyítja: megfelelő támogatással és helyi összefogással a fenntartható fejlődés a legszegényebb falvakban is elérhető, és a megújuló energiák bevezetése nemcsak környezeti, hanem erős szociális megtérüléssel is jár​.

Források: A fenti jelentés hiteles, elsősorban magyar nyelvű forrásokra támaszkodik – köztük a Pécsi Tudományegyetem projektismertetőjére​

projektek.pte.hu

projektek.pte.hu

demokrata.hu
demokrata.hu
nepszava.hu
magro.hu
projektek.pte.hu

maltaitanulmanyok.hu